Mикрорастенията представляват малки растения, които се намират в начална фаза на развитие и растеж. Точно в този момент те са най-богати на хранителни вещества, витамини и минерали. Въпреки малкия си размер, те представляват един мощен хранителен екстракт, често съдържащ по-високи нива на хранителни вещества от по-зрелите развити растения. Това ги прави добро допълнение към всяка диета.
Какво са микрорастенията?
- Микрорастенията са млади растения с височина около 1–3 инча (2,5–7,5 см).
- Те имат силен аромат и вкус, както и концентрирано съдържание на хранителни вещества и се предлагат в различни цветове и текстури.
- Микрорастенията се считат за бебета растения, попадащи някъде между кълнове и млади растения в етапа си на развитие. Най-вкусни и полезни са, ако се оберат и консумират между седмия и десетия ден от своето развитие.
- Микро растенията са по-подобни на бебета растения, тъй като техните стъбла и листа се считат за годни за консумация. Въпреки това, за разлика от младите растения, те са много по-малки по размер и могат да бъдат консумирани веднага след излизането на първите листенца.
- Микрорастенията са много удобни за отглеждане, тъй като могат да се отглеждат на различни места, включително на открито, в оранжерии и дори на перваза на прозореца ви.
Различни видове микрорастения
Микрорастенията могат да се отглеждат в много различни видове, като за производството им се използват специално селектирани за тази цел семена.
Най-популярните сортове, от които се произвеждат семена, са от следните семейства растения:
Семейство Brassicaceae: Карфиол, броколи, зеле, кресон, репички и рукола
Семейство Asteraceae: Маруля, ендивия, цикория и радикио
Семейство Apiaceae: Копър, морков, копър и целина
Семейство Амарилисови: Чесън, лук, праз
Семейство Amaranthaceae: Амарант, швейцарски манголд, киноа, цвекло и спанак
Семейство Cucurbitaceae: Пъпеш, краставица и тиква
Зърнени култури като ориз, овес, пшеница, царевица и ечемик, както и
бобови култури като нахут, фасул и леща.